Ruoveden 4H-yhdistys täyttää jo 90 vuotta!
Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.
- 1.1.–31.12.2020
4H-toiminnan katsotaan käynnistyneen Ruovedellä vuonna 1930. Silloin toiminta oli Ruoveden kunnan kotitalouslautakunnan alaista maatalouskerhotoimintaa.
Toiminnan ydintä olivat kasvinviljely ja kotieläinten hoito. Lisäksi pidettiin kotitalous-, kodinhoito- ja käsityökursseja sekä metsäkerhotoimintaa. Kerholaiset pitivät yrityksistään kirjanpitoa ja seurasivat taloudellisen tuloksen kehittymistä. Oli myös kerhokokouksia, kilpailuja ja leirejä.
Ruoveden 4H-yhdistys irrotettiin kunnan kainalosta itsenäiseksi yhdistykseksi 1969 rahoitusteknisistä syistä. Nykypäivänäkin Ruoveden kunta tukee merkittävästi tekemäämme nuorisotyötä.
Tämän päivän 4H-toiminnassa on mukana Ruovedellä noin 100 nuorta jäsentä vuosittain. On kerholaisia, nuoria kerhonohjaajia, leiriläisiä, 4H-yrittäjiä. Lisäksi tavoitamme satoja lapsia ja nuoria kouluyhteistyön ja erilaisten kurssien ja tapahtumien kautta.
Toteutamme valtakunnallista Kestävää kasvua tekemällä oppien -strategiaa, ja luomme nuorille harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen.
Arvomme Harkinta, Harjaannus, Hyvyys ja Hyvinvointi ohjaavat jokapäiväistä toimintaamme. Nämä samat arvot yhdistävät 4H-järjestöjä ympäri maailman.
