Uusia kerhonohjaajia etsitään!

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

  • 10.18.8.2022

Etsimme uusia kerhonohjaajia kerhokaudelle 2022 - 2023! 

Oletko lasten ja varhaisnuorten kanssa toimimisesta innostunut mieluiten yli 14-vuotias nuori tai aikuinen? Haluaisitko itsellesi harrastuksen, jossa pääset kehittämään omaa osaamistasi ja järjestämään toisille omien taitojesi ja mielenkiinnon kohteidesi mukaista toimintaa? Kaipaatko omaa taskurahaa? Kiinnostaisivatko opintopisteet (4H-kerhonohjaajana toimiminen 4 op)? Oletko vastuullinen, reipas, ystävällinen ja sitoudut siihen mihin ryhdyt? Jos kyllä, 4H-kerhonohjaajan pesti voisi olla juuri sinulle sopiva! 

4H-kerhotoiminta on sinun näköistäsi

Kerhot voivat toimia kirkonkylällä 4H-toimitilassa tai sivukylillä ulkona tai kylältä löytyvässä sopivassa sisätilassa. Kerhoja ohjataan kerran viikossa koko lukuvuoden ajan. Yhtä kerhoa ohjaa aina kaksi ohjaajaa yhdessä. Tarvittaessa voimme suunnitella lyhyempiäkin teemakerhoja. Teemaa voit ehdottaa itse! 4H-yleiskerhoissa tehdään monipuolisesti erilaisia asioita liikunnasta leikkiin ja askarteluista lautapeli-iltoihin. Teemakerhot voivat olla vaikka kokkikerhoja, metsäkerhoja, lemmikkikerhoja, kepparikerhoja, taidekerhoja, pelikerhoja, tekniikkakerhoja tai melkein mitä vaan, mihin sinulla on taitoa ja mistä kerholaiset innostuvat. 

Kerhonohjaajille tarjotaan Osaava ohjaaja -koulutus alkusyksyn aikana, ja ohjaajat saavat aina tukea 4H-yhdistyksestä. Kaikki tarvikkeet hankitaan 4H-yhdistyksen puolesta. 

Hae 4H-kerhonohjaajaksi 

Voit jättää hakemuksesi kerhonohjaajaksi työnhakulomakkeella, vaikka kyseessä on enemmänkin vapaaehtoistyö ja harrastus. Jokainen nuori ohjaaja saa noin 10 euron palkkion jokaisesta ohjaamastaan kerrasta. Aikuisille ohjaajille korvataan vähintään matkakulut. 

Kerhonohjaajaksi kaudelle 2022 - 2023 haetaan tällä työnhakulomakkeella 

4H-kerhonohjaajana toimimisesta, opintopisteistä ja kerhonohjaajakoulutuksesta lisää 4H-akatemian sivustolla

Kerhonohjaaja kantaa kerholaista reppuselässä